(52) 3473566
warsztat@rad-kow.pl

Naprawa hamulców w aucie – na co zwrócić uwagę?

  Karolina Kałyszewska   maj 06, 2015   Porady   0 Comment

W trakcie eksploatacji samochodu należy uważnie zaplanować i dopilnować okresów przeglądu naszego pojazdu, kontroli technicznej a także regularnego serwisowania części ulegających naturalnemu zużyciu, przede wszystkim klocki i tarcze hamulcowe oraz opony. Te niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy zabiegi najlepiej wykonać w renomowanym zakładzie mechanicznym, którego pracownicy wykonają nie tylko kompleksowej wymiany zużytych części ale także dokonają niezbędnych ustawień.

Serwisowanie i naprawa hamulców

Serwis czy naprawa hamulców w aucie tylko z pozoru wydaje się zabiegiem łatwym, do którego nie trzeba przykładać jakiejś większej wagi. Trudno o poważniejsze nieporozumienie, wtedy kiedy hamulce zawiodą ostatecznie często jest już za późno na jakąkolwiek reakcji a jakie mogą być takiego zajścia skutki aż strach jest sobie pomyśleć. Bardzo rzadko kierowca dostrzega symptomy niesprawnego układu hamulcowego, w niektórych przypadkach słychać wprawdzie nieregularne uderzenia w przypadku rozpoczęcia hamowania, często jednak proces naturalnego zużycia oklein przebiega bez wyraźniejszych jakichś objawów. Dlatego tak ważne jest właśnie prewencyjna kontrola stanu części ruchomych układu okresowo wykonywana czy to w stacji serwisowej autoryzowanego dealera bądź to w niezależnym zakładzie napraw pojazdów.

Serwis samochodowy Rad - Kow, Bydgoszcz.

Serwis samochodowy Rad – Kow, Bydgoszcz.

Na system hamulcowy pojazdu składa się wspólnie kilkanaście elementów mających za zadanie zatrzymanie się samochodu będącego w ruchu bądź też znajdującego się na pochyłości. Generalnie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje hamulców, hamulec podstawowy używany na bieżąco w czasie jazdy i aktywowany poprzez wciśnięcie nogą odpowiedniego pedała oraz hamulec ręczny, tzw. postojowy, mający za zadanie dodatkowe zablokowanie pojazdu nie będącego w ruchu czy też wspomaganie hamulca podstawowego podczas pokonywania wzniesienia. Oba te sposoby hamowania odpowiedzialne są za nieco inne aspekty, dlatego też niezależnie od siebie powinny być zarówno jedne i drugie, doprowadzone do pełnej sprawności.

Podstawowy układ hamulcowy

Stosowany jest on w samochodzie osobowym jest układem hydraulicznym, działającym w skrócie rzecz przedstawiając na zasadzie prasy. Wtłaczany po naciśnięciu przez kierowcę pedału hamulca nieściśliwy płyn powoduje zablokowanie tłoków znajdujących się w cylindrach hamulców kół a w efekcie zablokowanie tych ostatnich i zatrzymanie pojazdu. Najważniejszymi elementami tego układu są przewody i pompa hamulcowa, mające za zadanie aktywowanie procesu zatrzymywania pojazdu. Należy zwrócić uwagę na ich stan, szczególnie po sezonie zimowym, który wpływa zawsze negatywnie na przeróżne części auta. W przypadku pęknięcia jednego z przewodów hamulcowych najczęściej jego zadanie przejmuje drugi, zapasowy, jednak nie jest to regułą, a hamowanie awaryjne jest zawsze mniej skuteczne od tradycyjnego. Warto co jakiś okres czasu wymieniać nawet pozornie sprawne przewody hamulcowe, unikniemy wówczas zdarzenia, że któryś z elementów został uszkodzony w wyniku naturalnego zużycia materiału, czyli tzw. „starości”. Równie ważna jest pompa hamulcowa, w wypadku uszkodzenia płyn hamulcowy nie jest pompowany do tłoków umieszczonych w cylindrach i proces hamowania nie zachodzi. W takim przypadku należy zawsze użyć hamulca awaryjnego oraz zastosować tzw. hamowanie silnikiem polegające na redukcję biegów do możliwie najniższej wartości co powodować będzie naturalną redukcję prędkości pojazdu.

Serwis samochodowy Rad - Kow, Bydgoszcz.

Serwis samochodowy Rad – Kow, Bydgoszcz.

Należy pamiętać jak działa układ hamulcowy. Aby to sobie uzmysłowić zdajmy sobie na początek sprawę, że klocki hamulcowe odpowiadające za hamowanie koła zużywają się i jest to proces zupełnie naturalny. Im dalej proces ten zachodzi tam bardziej wysunięte bywają tłoki w zaciskach hamulcowych a co za tym idzie zwiększa się pojemność całego układu hamulcowego co powoduje spadek poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku. Na tej podstawie, jeżeli w międzyczasie nie dokonywaliśmy uzupełnienia płynu możemy ocenić stopień zużycia klocków hamulcowych i ewentualną konieczność ich wymiany. Nowoczesne pojazdy sygnalizują taką ewentualność automatycznie, jednak warto wiedzieć coś więcej na wypadek chociażby awarii komputera.

Wybierz dobrego mechanika samochodowego i sprawdzony serwis aut

W przypadku jakichkolwiek usterek związanych z samochodem, serdecznie zapraszamy Państwa do naszego serwisu Rad – Kow przy ulicy mjr. Hubala-Dobrzańskiego 12 w Bydgoszczy . Dbając o Państwa auto, postaramy się ustalić, gdzie nastąpiła awaria oraz możliwie szybko naprawić usterkę, tak aby można było dalej ruszyć w drogę z gwarancją bezpieczeństwa.

Comments are closed.